Kadın sağlığına iyi gelen 7 besin nelerdir?

Kadınların beslenmesi her açıdan büyük önem taşır. Doğru türde yiyecek ve içeceklerin seçilmesi sağlıklarını olumlu yönde etkileyebilir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda bazı yiyecek grupları ve içecekleri kadınların sağlığını iyileştirilmesine ve bazı hastalıkların önlenmesine yardımcı olmuştur. İşte kadın sağlığına iyi gelen 7 besin.

1:Ahududu yaprağı çayı

Ahududu çayı, kadın vücudu için gerekli olan vitamin ve mineraller içerdiği için kadın sağlığına çok yararlı olan biriçecektir. Demir, kalsiyum, potasyum, B,A,C v e E vitaminleri içerir. Hamile kadınların doğumlarını kolaylaştırır. Aynı zamanda PMS gibi ağıır kramp semptomlarını hafiflettiği kanıtlanmıştır.

2:Limon suyu

Limon suyu sindirim sisteminde oldukça önemlidir, çünkü yaşlandıkça midedeki asitlerin miktarı azalır. Lezzetli olduğu kadar kilo vermede de çok yararlıdır. Kadınlarda günlük olarak C vitamini değerinin yüzde üçünü karşılar. Ayrıca kanserle mücadelede veiltihaplanmayı azaltmada çok faydalıdır.

3:Brokoli

Brokoli sağlığınıza zarar veren çeşitli sorunları çözen bir sebze türüdür. Bir bardak brokoli, kolajen üretimini artıran çok önemli vitaminlerin yüzde yüzüne sahiptir. Bu sayede cildinize esneklik verir. Ayrıca hücre yenilenmesine yardımcı olur ve A vitamini bakımından da zengindir.

4:Maca kökü tozu

Maca kökü tozu, kadınlarda görülen sıcak basması, ruh hali değişimleri ve uyku sorunları gibi menopoz semptomlarını hafiflettiği kanıtlanmıştır. Ayrıca doğurganlığı arttırmak için ve hormonları dengelemek için kullanılmıştır. Maca kökü tozunu beslenmenize çok kolay şekilde dahil edebilirsiniz. Smoothielerinize, yulaf ezmenize, unlu mamullere gibi birçokbesine ekleyebilirsiniz.

5:Kinoa

Kinoa da tam protein bulunudur ve lif açısından zengindir. Özelikle saç köklerini korur ve besler. İçerisindeki nemlendirici özelliği sayesinde saç derisini besler ve nemlendirir.

6: Zerdeçal

Zerdeçal, günümüzün en iyi araştırılmış şifalı bitkilerden biridir. Güçlü antioksidanlar ve anti-enflamatuar içerir. Ayrıca, antibakteriyel ve antiviral aktivitesi olarak da bilinir.

7: Kaju fıstığı

Kaju fıstığı, özellikle magnezyum, potasyum, forfor, çinko ve selenyum gibi iyi bir mineral kaynağıdır.Kalbinizin ve kaslarınızın elektriksel hareketi için gerekli olan demir ve bakır içerir. İyi yağ olarak kabul edilir ve bir avuç kaju fıstığında 12 gram doğal yağ bulunur.

Google Custom Search

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Yazı
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com